FANDOM


Survivor: The Roman Empire - Pontine Islands
RomanEmpireLogo
Author DVMP
Iloveschool71
Filming Location Pontine Islands, Italy
Days 39
Tribes Flora
Orcus
Juno
Vesta
Fortuna
Fanon Chronology
Previous Season Félicité

Survivor: The Roman Empire - Pontine Islands, otherwise known as Survivor: The Roman Empire, is the eighth season in DVMP's fantasy survivor series, with 20 contestants playing the game. It is co-hosted by Iloveschool71.

Twists

  • Masks: The identities (wiki usernames) of the players will be a secret; no one will know the true identity of a player until after the game.
  • Four Starting Tribes: On Day One, the tribes will be split into four separate groups, never before done in DORG history.
  • Final Two: Instead of the usual final three, this season will have a final two.
  • TBA: The past will come back to haunt you.
  • TBA: Power comes at a cost.
  • TBA

Castaways

Castaway Original Tribe Switched Tribe Merged Tribe Finish Purgatory
Isle Status
Votes Against
 
TREShellyMarie Shelly-Marie Listern
PKML
Orcus 1st Voted Out
Day 3
1st Eliminated
Day 4
3
TRENicole Nicole Bettineir
S.S.hogatoan303
Orcus 3rd Voted Out
Day 6
2nd Eliminated
Day 7
3
TRETina Tina Quill
Pagonging
Flora 2nd Voted Out
Day 3
3rd Eliminated
Day 10
3
TRECorine Corine Sanchez
CoriSanchi
Juno 4th Voted Out
Day 9
4th Eliminated
Day 10
3
TRELauren Lauren Salle
LoganEntertainment
Vesta Orcus 5th Voted Out
Day 12
5th Eliminated
Day 15
5
TRERoman Roman Reigns
SurvivorKing11
Juno Vesta 6th Voted Out
Day 14
6th Eliminated
Day 17
7
TRELuka Luka Rosberg
ItsHosuke
Flora Vesta 8th Voted Out
Day 19
7th Eliminated
Day 20
5
TREAlaska Alaska
Young NAture
Orcus Orcus 10th Voted Out
Day 21
8th Eliminated
Day 22
4
TREBrandy Brandy Ontika
Atrain73
Flora Orcus 7th Voted Out
Day 16
9th Eliminated
Day 22
5
TREElaine Elaine Belomestnykh
Midnight Bandit
Orcus Vesta Fortuna 11th Voted Out
1st Jury Member
Day 24
6
TREJennah Jennah Marshal
robulusjgreisonne
Vesta Vesta 12th Voted Out
2nd Jury Member
Day 26
6
TREAdelaide Adelaide Hopkins
CambodiaAaron
Flora Vesta 13th Voted Out
3rd Jury Member
Day 28
5
TREBrandi Brandi Glanville
TheBrandiGlanville
Juno Orcus 14th Voted Out
4th Jury Member
Day 30
5
TREErin Erin Roberts
Erinluv
Vesta Orcus 9th Voted Out
Day 19
Returned
Day 22
7
Disqualified
Day 31
TREJonah Jonah Dykes
TheUnderdogDream
Vesta Orcus 15th Voted Out
5th Jury Member
Day 33
9
TREMargaretta Margaretta Atteragram
Filler
Flora Orcus 16th Voted Out
6th Jury Member
Day 35
14
TRETilapia Tilapia Rozario
Filler
Orcus Orcus 17th Voted Out
7th Jury Member
Day 37
6
TREMoria Moria Kensley
LoverOfAllTheTurtles
Juno Vesta 18th Voted Out
8th Jury Member
Day 38
3
TREElina Elina Mist
Tozza6
Juno Vesta Runner-Up
Day 39
6
TRELinh Linh Allan-Pham
Sulola
Vesta Vesta Sole Survivor
Day 39
6

The Game

Episode Title Purgatory Isle Duel Gladiator Arena Immunity Eliminated Vote Status
Eliminated Finish
1 "TBA" Juno Shelly-Marie 3-1-1 1st Voted Out
Day 3
Vesta Tina 3-2 2nd Voted Out
Day 3
2 "TBA" Shelly-Marie 1st Eliminated
Day 4
Brandy Juno Nicole 2-1 3rd Voted Out
Day 6
Linh
Elina Flora
Alaska Vesta
3 "TBA" Nicole 2nd Eliminated
Day 7
Margaretta Orcus Corine 3-1 4th Voted Out
Day 9
Linh
Moria Vesta
Tilapia Flora
4 "TBA" Tina 3rd Eliminated
Day 10
Vesta Lauren 5-1-1-1 5th Voted Out
Day 12
Corine 4th Eliminated
Day 10
5 "TBA" Elina Orcus Roman 7-0 6th Voted Out
Day 14
Brandy
Jonah
Roman
6 "TBA" Lauren 5th Eliminated
Day 15
Brandy Vesta Brandy 4-3 7th Voted Out
Day 16
Margaretta
Luka
Jennah
7 "TBA" Roman 6th Eliminated
Day 17
Alaska Elina Luka 5-0 8th Voted Out
Day 19
Linh
Elaine (Moria)
Jonah Brandi Erin 3-2-1 9th Voted Out
Day 19
Luka
8 "TBA" Luka 7th Eliminated
Day 20
Linh Vesta Alaska 3-2 10th Voted Out
Day 21
Elina
Alaska
Brandi
9 "TBA" Alaska 8th Eliminated
Day 22
Erin
(Linh)
Elaine 6-4 11th Voted Out
1st Jury Member
Day 24
Brandy 9th Eliminated
Day 22
10 "TBA" Moria Jennah 6-1-1-0 12th Voted Out
2nd Jury Member
Day 26
11 "TBA" Erin Adelaide 0-0;
5-3
13th Voted Out
3rd Jury Member
Day 28
12 "TBA" Erin
(Margaretta)
Brandi 4-1-1-1 14th Voted Out
4th Jury Member
Day 30
13 "TBA" Linh
(Margaretta)
Erin No Vote Disqualified
Day 31
Jonah 4-1 15th Voted Out
5th Jury Member
Day 33
14 "TBA" Elina
(Tilapia)
Margaretta 3-0-0 16th Voted Out
6th Jury Member
Day 35
15 "TBA" Elina Tilapia 3-1 17th Voted Out
7th Jury Member
Day 37
Elina Moria 1-0 18th Voted Out
8th Jury Member
Day 38
Jury Vote Elina 5-2 Runner-Up
Day 39
Linh Sole Survivor
Day 39

Voting History